Porady dla Pacjenta

ZALECENIA POZABIEGOWE
FAQ – Najczęściej zadawane pytania

1. Złote zasady zdrowego uśmiechu

1) Na co dzień – ogranicz spożycie cukrów i słodkich napojów, unikaj podjadania między posiłkami
2) Po każdym posiłku – myj zęby
3) Codziennie – stosuj nitkę dentystyczną
4) Co 6 miesięcy – zgłaszaj się na przegląd do dentysty
5) Co 2 lata – wykonuj przeglądowe zdjęcie pantomograficzne całego uzębienia

2. Pierwsza wizyta w naszym Gabinecie Stomatologicznym DreamDent

Aby umówić się na pierwszą wizytę wystarczy zadzwonić: 693 91 44 88.
Po umówieniu się na wizytę, należy oczywiście odpowiednio się do niej przygotować: dokładnie wyszczotkować zęby, użyć nici dentystycznej, odświeżyć całą jamę ustną.

W rejestracji zaczynamy od założenia karty pacjenta. W tym celu prosimy Państwa o podanie podstawowych danych (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, PESEL, telefon kontaktowy, adres e-mail) oraz uzupełnienie wywiadu lekarskiego, będącego źródłem informacji o Państwa zdrowiu – schorzeniach, przebytych chorobach. Pozwala to lekarzowi bezpiecznie przeprowadzić leczenie, odpowiednio dopasować jego metodę czy też prawidłowo zastosować poszczególne leki bądź znieczulenie.

W oczekiwaniu na wizytę zapewniamy Państwu komfortowe warunki: klimatyzowane pomieszczenie z dostępem do internetu oraz ciekawych czasopism. Oferujemy również kawę, herbatę oraz zimne napoje.

Podczas samej wizyty odbywa się dokładna ocena stanu Państwa uzębienia, błon śluzowych jamy ustnej oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Ustala się indywidualny plan leczenia uwzględniający Państwa potrzeby i oczekiwania, planuje się jego koszt.

Ewentualnych płatności dokonują Państwo w rejestracji (gotówką lub za pomocą kart płatniczych).

3. Jak często odwiedzać dentystę?

Warto kontrolować stan zębów w gabinecie stomatologicznym co pół roku – pozwala to na wczesne wykrycie ewentualnych chorób i uniknięcie bardziej skomplikowanego leczenia, np. leczenia kanałowego. Dzieci powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny co 3-4 miesiące.

4. Jak przygotować się do usunięcia zęba mądrości (ósemki)?

Na zaplanowaną wizytę, na której będzie usuwana ósemka, powinno się przygotować zdjęcie pantomograficzne (tzw. panoramę) całego uzębienia. Pozwala ono lekarzowi ocenić długość, kształt i położenie zęba względem otaczającej kości.

Bezpośrednio przed wizytą należy zjeść lekki, ale kaloryczny posiłek. Co prawda zabieg ten nie trwa długo (zazwyczaj od 15 do 45 minut), jednak po jego wykonaniu nie powinno się nic jeść ani pić przez około 2 godziny.

Sam zabieg, z racji tego że przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, nie jest bolesny, ale po zabiegu zdarzają się dolegliwości bólowe i obrzęk policzka. Niekiedy po zabiegu chirurg stomatolog zamyka szwem otwór pozostały po usunięciu zęba.

 5. Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Tak. Wybielanie zębów wykonane w gabinecie stomatologicznym pod okiem dentysty nie niszczy szkliwa zębów i jest bezpiecznym zabiegiem.

 6. Czy wybielane są plomby?

Zarówno wypełnienia (plomby), jak i licówki, korony czy mosty nie wybielają się pod wpływem lampy lub środka wybielającego. Wymienia się je po okresie 2 tygodni od zabiegu wybielania (po ustabilizowaniu się nowego koloru zębów).

 7. Czy można wybielić przebarwiony, martwy ząb (po leczeniu kanałowym)?

Tak, jednak w pewnych granicach. Ząb taki wybiela się wewnętrzne specjalnym preparatem. Jednak nie zawsze przynosi to oczekiwany rezultat, wówczas stosuje się odbudowę kosmetyczną (licówki, korony).

 8. Zalecenia przed i po wybielaniu zębów.

Przed zabiegiem wybielania, jeżeli istnieje taka konieczność, należy wyleczyć stany zapalne dziąseł, dokończyć leczenie kanałowe itp.

Na trzy tygodnie przed wybielaniem należy wykonać w gabinecie stomatologicznym skaling, czyli zabieg usuwania kamienia i osadu nazębnego.

Przez dwie godziny po wybielaniu należy pić tylko wodę mineralną.

Dwa tygodnie po zabiegu, z racji tego, że wypełnienia nie zmieniają swojego koloru na jaśniejszy podczas wybielania, następuje ich wymiana (w tym również licówek, koron, mostów).

W trakcie oraz przez minium 2 do kilku dni po kuracji obowiązuje tzw. „biała dieta”. Należy zaprzestać palenia papierosów, picia kawy, herbaty, czerwonego wina. Unikać słodkich napoi gazowanych, soków owocowych, barszczu, czerwonych buraków, jagód, arbuza, potraw z curry, sosów do makaronów oraz innych ‚kolorowych’ i intensywnie barwiących napojów i pokarmów.

Warto wiedzieć, że po zabiegu wybielania Pacjent może być narażony na nadwrażliwość zębów na temperaturę, słodki lub kwaśny smak czy dotyk. Taki stan powinien ustąpić po kilku dniach.

 9. Jak długo utrzymuje się efekt wybielonych zębów?

Efekt utrzymuje się przez około 2-3 lata, w zależności od indywidualnych predyspozycji oraz diety i dbałości Pacjenta o higienę jamy ustnej. Aby utrzymać biały kolor zębów zaleca się regularne wizyty kontrolne połączone z profesjonalnym oczyszczaniem zębów (co 6 miesięcy), a także stosowanie past wybielających.

 10. Jak usunąć diastemę (przerwę między jedynkami)?

Diastemę łatwo można zamaskować poprzez odbudowę z materiału kompozytowego (licówki, korony).

 11. Jakie są przeciwwskazania do wykonania licówek?

Niekiedy lekarz stomatolog odradza wykonania licówek, gdyż nie zawsze jest to najlepszy sposób na poprawę wyglądu i funkcjonalności zęba.

Przykładowe przeciwwskazania:
– bruksizm (zaciskanie i zgrzytanie zębami)
– zęby przeleczone kanałowo
– zęby z niewystarczającą warstwą szkliwa
– zęby zbyt małe lub zbyt krótkie
– nieprawidłowa higiena jamy ustnej
– konieczność wykonania korony
– choroby przyzębia