Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe (endodotyczne)

Leczenie kanałowe (endodontyczne) stosuje się w sytuacji, gdy dochodzi do zapalenia miazgi zębowej (potocznie zwanej nerwem), a więc kiedy mamy do czynienia z zaawansowanymi ubytkami.

Istotą takiego leczenia jest oczyszczenie, a następnie poszerzenie i szczelne wypełnienie specjalnymi materiałami wszystkich kanałów zębowych, w których doszło do zmian zapalnych lub zgorzelinowych miazgi.

Stany te doprowadzają do przewlekłych zmian okołowierzchołkowych, które mogą objawiać się obrzękiem policzka, ropnymi przetokami, bólem. Odszukanie, dezynfekcja i staranne wypełnienie systemu wszystkich kanałów pozwala na wyleczenie tych zmian i uratowanie zęba skazanego na usunięcie, a także stwarza możliwość jego odbudowy.

Poprawnie wyleczony korzeń zęba może być znakomitym oparciem w przebiegu dalszego leczenia protetycznego oraz tańszą alternatywą leczenia implantologiczno – protetycznego w momencie jego utraty. Uratowany ząb nie jest dłużej ogniskiem zakażenia i stanowi naturalny „implant”, który z kolei możemy zastosować w odbudowie protetycznej – bez trudu i na długie lata!

Wykorzystywane przez nas nowoczesne narzędzia i materiały powodują, że leczenie to jest nie tylko skuteczne, ale i bezbolesne. Leczenie kanałowe wymaga wyjątkowej precyzji działania przy użyciu bardzo cienkich narzędzi. Wysoką efektywność pracy zapewnia nam zastosowanie podczas leczenia:

– nowoczesnej aparatury służącej do pomiaru długości kanału (endometr)
– specjalnego mikrosilnika endodontycznego umożliwiającego usunięcie większej ilości zainfekowanych tkanek
– wypełnienia kanałów korzenia zęba metodą termiczną (za pomocą tzw. ciekłej gutaperki) dającej pewność szczelności kanałów po ich wypełnieniu

Stan zęba oceniamy każdorazowo w oparciu o aktualne, wykonane bezpośrednio w gabinecie zdjęcie RTG. Pozwala to na precyzyjne śledzenie procesu leczenie w jego trakcie, a także kontrolowanie efektu końcowego. Dzięki temu Pacjent może spodziewać się trwałego efektu terapeutycznego a zastosowanie znieczulenia sprawia, iż jest to zabieg całkowicie bezbolesny.